Zaproszeni pisarze

Ryszard Ćwirlej

Ryszard Ćwirlej – ukończył socjologię na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Był dziennikarzem w TVP Katowice, a później w TVP Poznań. W latach 2010-2016 był zastępcą Redaktora Naczelnego poznańskiego Radia Merkury. Jest wykładowcą na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu. Prowadzi zajęcia w pracowni telewizyjnej i radiowej. Zajmuje się też historią poznańskich mediów. Twórca nowego gatunku literackiego – „kryminału neomilicyjnego”. Na podstawie swojej powieści „Ręczna robota” napisał 75-odcinkowy serial słuchowiskowy, zrealizowany przez Teatr Polskiego Radia dla radiowej Jedynki. W 2015 roku jego powieść „Błyskawiczna wypłata” otrzymała nagrodę Kryminalnej Piły dla najlepszej miejskiej powieści kryminalnej 2014 roku. Pięciokrotnie powieści Ryszarda Ćwirleja były nominowane do nagrody „Wielkiego Kalibru”. W 2017 roku książka „Milczenie jest srebrem” otrzymała na Międzynarodowym Festiwalu Kryminału we Wrocławiu nagrodę Czytelników Wielkiego Kalibru. W 2018 roku powieść „Tylko umarli wiedzą” nagrodzono podwójnie, bo nagrodą Wielkiego Kalibru przyznawaną przez jurorów oraz nagrodą Czytelników Wielkiego Kalibru.

W 2019 roku powieść „Nikogo już nie słychać” na Festiwalu Kryminalna Piła dostała nagrodę komendanta Szkoły Policji w Pile.

Tomasz Duszyński

Tomasz Duszyński – dziennikarz (pracował w RFM FM i Radiu Aplauz), pisarz, scenarzysta gier komputerowych, a w wolnych chwilach maratończyk.
Debiutował zbiorem opowiadań Produkt uboczny (2007). Nagradzany autor powieści kryminalnych: zdobywca wyróżnienia jury Kryminalnej Piły, a także nagrody Kryminalny Magiel za najlepszy kryminał retro 2019 roku („Glatz”) i drugiego miejsca za kryminał retro 2020 roku (Glatz. Kraj Pana Boga). Laureat Nagrody Złotego Pocisku Publiczności za powieść kryminalną „Glatz” oraz Nagrody Wielkiego Kalibru Czytelników za powieść kryminalną “Glatz. Kraj Pana Boga”.

Marcin Kozioł

Marcin Kozioł – pisarz dla dzieci i młodzieży, autor lektury szkolnej (dla klas 4-6) – „Skrzynia Władcy Piorunów” i jej dwóch kontynuacji: „Tajemnica przeklętej harfy” („Złota Dwudziestka” książek dwudziestolecia kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”) oraz „Gwiazda Blachonosego”. Bestsellerowa seria przekroczyła już łączny nakład 100 000 egzemplarzy! Zapalony podróżnik, przez wiele lat dyrektor mediów elektronicznych National Geographic Polska. Zwiedził ponad 60 krajów. Ostatnio przejechał konno Kaukaz Mały. Książkowym odbiciem pasji podróżniczej jest nagradzana seria o Wombacie Maksymilianie (Nagroda Magellana dla najlepszej książka podróżniczej dla dzieci roku). Jesienią 2023 roku debiutuje przyrodniczo-przygodowa seria o Malince Wombat dla młodszych dzieci.

Michał Larek

Michał Larek – (ur. 1978), pisarz, twórca podcastu „Zabójcze opowieści”, wykładowca. Prowadzi warsztaty ze storytellingu. Mieszka w Poznaniu. W 2014 roku wydał „Martwe ciała”, reportaż o Edmundzie Kolanowskim, seryjnym zabójcy z Poznania, a w 2016 roku powieść kryminalną „Mężczyzna w białych butach”, inspirowaną autentyczną historią Tadeusza Kwaśniaka (obydwie książki powstały we współpracy z Waldemarem Ciszakiem, adwokatem). Opublikował trzy tomy serii kryminalnej „Dekada”, której akcja toczy się w latach 90. Najnowsza jego książka to „Chirurg”, mroczny thriller osadzony w latach 80. 7 czerwca odbędzie się premiera tomu opowiadań „Zabójcze opowieści”.

Graham Masterton

Graham Masterton – brytyjski pisarz i dziennikarz. Po szkoleniu dziennikarskim wydawał magazyn dla mężczyzn „Mayfair”. W wieku dwudziestu czterech lat został wybrany na redaktora naczelnego magazynów „Penthouse” i „Penthouse Forum”. Jako autor horrorów zadebiutował wraz z wydaniem „Manitou” w 1976 roku. Kolejne horrory – „Kostnica”, zdobyła nagrodę Special Edgar od Mystery Writers of America, „Zwierciadło piekieł”, nagrodzone zostało Srebrnym Medalem przez West Cost Review of Books oraz „Wizerunek zła”, który był jedynym niefrancuskim zdobywcą prestiżowej nagrody Prix Julia Verlanger. Natomiast „Podłóżkowo” została uznana najlepszą krótką opowieścią przez Horror Critics Guild, a „Dziecko ciemności”, którego akcja ma miejsce w kanałach ściekowych Warszawy, została uznana najlepszą powieścią roku z gatunku horror przez Science Fiction Chronicle i wysoko oceniona przez „Publisher’s Weekly”. W 2019 roku Masterton otrzymał nagrodę Brama Stokera za całokształt twórczości, a w 2021 został uhonorowany przez miasto Wrocław krasnalem z brązu trzymającym w dłoni powieść „Manitou” przed Art Hotelem na ulicy Kiełbaśniczej.

Obecnie Masterton regularnie pisuje do takich czasopism jak „Cosmopolitan”, „Men’s Health”, „Woman”, „Woman’s Own”, a nawet do polskojęzycznej „Nowej Fantastyki”. Wydaje także nowe książki i zbiory opowiadań.

 

Alek Rogoziński

Alek Rogoziński – z zawodu dziennikarz, z pasji twórca kryminałów. Przez lata związany z mediami. Karierę zaczynał w połowie lat 90. W kultowej już dzisiaj Rozgłośni Harcerskiej, potem zasiadał za mikrofonem m.in. w Radiu Plus i warszawskim Radiu Kolor. W latach 2007-2020 pracował w wydawnictwie Edipresse będąc sekretarzem redakcji magazynu „Party”. Zadebiutował w marcu 2015 roku kryminałem „Ukochany z piekła rodem”, zdobywając 1-sze miejsce na liście bestsellerów kryminalnych EMPIK.com. Kolejną 1-szą pozycję zdobył w 2022 roku w kategorii literatura obyczajowa dzięki powieści „Przeklęta szkatułka”. Dwie jego publikacje, „Jak Cię zabić, kochanie?” i „Do trzech razy śmierć”, zostały nominowane w plebiscycie „Książka roku” portalu Lubimy Czytać. Za książkę „Lustereczko, powiedz przecie” nagrodzony 1-szą nagrodą w plebiscycie „Zbrodnia z przymrużeniem oka”. Ponownie zdobył tę nagrodę rok później za powieść „Zbrodnia w wielkim mieście”, a dwa lata później za komedię kryminalną „Raz, dwa, trzy… giniesz ty!”, która doczekała się jesienią 2019 roku inscenizacji na deskach Teatru Druga Strefa. W 2021 roku jego książka „Miasteczko morderców” została nominowana do Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa. W październiku 2022 roku w czasie gali wręczenia nagród „Złoty Pocisk”, odbywającej się w ramach 25. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie, został wyróżniony za swoją twórczość nagrodą specjalną.

rud

Olga Rudnicka

Olga Rudnicka – urodzona w Śremie koło Poznania; nowy talent w literaturze kobiecej; absolwentka Pedagogiki Specjalnej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Opiekunka społeczna w Polskim Komitecie Pomocy Społecznej w Śremie. W pracy nad powieścią wykorzystuje wiedzę o codziennym życiu – przeżytą, zasłyszaną i zaobserwowaną.

Jest osobą obdarzoną zmysłem obserwacji i wnikliwością, sarkastycznym poczuciem humoru oraz ironicznym spojrzeniem na realia współczesnego świata. Jej osobiste zainteresowania poza literaturą oscylują wokół koni i muzyki. Kocha czarne rytmy, taniec oraz scrabble.

Grzegorz Skorupski

Grzegorz Skorupski – urodzony w 1969 roku. Absolwent Wydziału Historii UAM w Poznaniu. Autor artykułów oraz książek historycznych i beletrystycznych („Tajemnica domu zacnego Szkota”, „Smak błękitu”, „Dłonie śmierci”, „Dom Pod Czerwonym Dębem”, „Mistrz Marionetek”, „Gostyń dawny i niedawny”, „Wędrówki w przeszłość: Gostyń i okolice”, „Wędrówki w przeszłość: życie codzienne miasta”) oraz autorskiego zbioru opowiadań „Czekając na wiatr”. Mieszka w Gostyniu. Pasjonat historii i powieści kryminalnych. Za swoją twórczość wielokrotnie nagradzany: III miejsce za opowiadanie podczas konkursu „Stulecie Polskiego Kryminału” na 5. kryminalno-literackim Festiwalu Granda w Poznaniu, wyróżnienie w konkursie na najlepszą miejską powieść kryminalną podczas Festiwalu Kryminalna Piła 2018, wyróżnienie za artykuł historyczny w konkursie Kancelarii Prezydenta RP „Filary demokracji lokalnej 2014”. Miłośnik psów i kotów. Człowiek tak niejednoznaczny, jak jego gusta muzyczne: grunge, stoner rock, progressive i psychodelic metal.

Skip to content