"Vendetta" - kryminalno-psychologiczny film noir

Gostyń, 1932 rok.

Vendetta, czyli zemsta! 

„Vendetta” to nie tylko utrzymany w klimacie noir film akcji, ale także opowieść o bohaterze z pierwszej części filmu – „Omerty”, który niczym potwór Frankensteina zostaje pozbawiony ludzkiego towarzystwa na skutek tragicznych wydarzeń i w związku z tym postanawia zniszczyć swojego stwórcę – sprawcę wszystkich nieszczęść.

Film pełnometrażowy stworzony na potrzeby IV edycji Festiwalu Kryminału Retro „Kryminalny Magiel”.

1 część: "Omerta" - kryminalno-psychologiczny film noir

Gostyń, 1931 rok.

Omerta to święte prawo sycylijskie, dzięki któremu zbrodnie popełnione przez mafię są tak trudne do rozwikłania. Jest niczym innym jak zmową milczenia, którą ktoś z warszawskiego gangu Łukasza Siemiątkowskiego postanowił złamać… W tym celu przybywa do prowincjonalnego miasteczka, by na neutralnej ziemi, przekazać dowody na „Tatę Tasiemkę” w bezpieczne ręce. Jednak Siemiątkowski odkrywa spisek i wysyła do Gostynia swojego egzekutora, by ten rozprawił się ze zdrajcą. Do gangsterskich porachunków dołącza starszy przodownik policji – Mieczysław Damdowski – który zamierza powstrzymać mordercę.

Omerta to nie tylko utrzymany w klimacie noir film akcji, ale także opowieść o dwoistości natury ludzkiej, której wyzbycie się w obliczu tragedii, okazuje się niemożliwe.

 

 

 

 

Film pełnometrażowy tworzony na potrzeby III edycji Festiwalu Kryminału Retro „Kryminalny Magiel”.