Program Festiwalu

Opisy poszczególnych wydarzeń

Piątek / 15 września / Godz. 9.00 - 21.00

Rynek w Gostyniu / Wernisaż wystawy / Godz. 9.00 - 9.30

Detektywi i kryminały wszechczasów to wystawa prezentująca ikony światowego kryminału znane najpierw z literatury, a później z filmów. Na gostyńskim rynku staną plansze, a na nich Sherlock Holmes, Arsene Lupin, Hercules Poirot, Ojciec Brown, Philip Marlowe i inni. Prezentowane będą okładki pierwszych wydań książek, kultowe ilustracje i sceny. Wystawa będąca gratką zarówno dla koneserów, jak i amatorów historycznych kryminałów będzie stała na rynku do 31 września.

Rynek w Gostyniu / Gra terenowa / Godz. 18.00 - 19.00

Operacja „Kryminalny Magiel” 1938 – Uratuj detektywów wszechczasów!

Już w najbliższy piątek o godz. 18:00 na gostyńskim Rynku rozpocznie się nasza godzinna gra terenowa, do udziału w której zapraszamy grupy rodzinne lub znajomych, aby zdobyć ciekawe nagrody i upominki!

Ale najpierw trzeba wykonać zadanie!

Gostyńska grupa wywiadowcza dowiedziała się, że wynalazca wehikułu czasu oszalał i chce go użyć do swoich niecnych celów – postanowił wykorzystać swoją machinę do podróży w kontinuum czasoprzestrzennym, by podstępem wyeliminować postaci wszystkich detektywów wszechczasów i zastąpić ich osobiście na kartach książek, dzięki czemu zyska sławę na wieki!

Jak to zrobi? – Wykorzysta daty znajdujące się na kilku gostyńskich budynkach jako godziny – to będą jego znaczniki czasowe, dzięki którym nie będzie błąkał się po kontinuum czasoprzestrzennym, a zniknie… i pojawi się dokładnie w tym samym miejscu, o tej samej godzinie, kradnąc przy tym każdorazowo tożsamość jednego ze znanych literackich detektywów. Będzie kolejno przenosił się w czasie i przestrzeni do chwili, gdy znani pisarze oddadzą swe dzieła do publikacji – wtedy nasz szalony wynalazca zamieni imię i nazwisko detektywa na swoje i wróci do teraźniejszości.

MUSICIE GO POWSTRZYMAĆ!

Rynek w Gostyniu / Kino plenerowe / Godz. 19.00 - 21.00

Kino plenerowe na gostyńskim Rynku to doskonała okazja do spędzenia czasu z rodziną lub znajomymi. Wygodne leżaki, przyjazna przestrzeń w centrum miasta i ciekawy film to gwarancja miłego wieczoru.

Pierwszą z wyświetlonych produkcji będzie: „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Tajemnica Skorpiona”. Opis producenta zdradza nam, że przed filmową parą detektywów jest kolejny twardy orzech do zgryzienia. „Komuś najwyraźniej bardzo zależy na tym, żeby impreza z darmowymi słodyczami, na którą czekają wszyscy mieszkańcy Valleby, nie doszła do skutku. Z Akademii Nauki ginie teleskop, fajerwerki przygotowane na pokaz przedwcześnie błyskają, a ze sklepu z biżuterią ginie żywy skorpion. Maja i Lasse mają kilku podejrzanych…

Na zakończenie wieczoru dzięki fundacji „Miejsce moje” będzie można obejrzeć film z udziałem mieszkańców Gostynia i okolic – „Tak rodziła się wolność – gostynianie w powstaniu wielkopolskim”, który pokazuje, że powstanie to nie tylko walka zbrojna, ale również decyzje polityków i zaangażowanie mieszkańców. Nie tylko broń, ale też pieniądze, żywność i odzież.

 

Sobota / 16 września / Godz. 13.00 - 22.00

Strzelnica Ostrowo / Zajęcia strzeleckie / Godz. 13.00

Strzelnica Gostyń – Gun Culture to miejsce zlokalizowane w Ostrowie, stworzone przez pasjonatów strzelectwa w celu popularyzowania kultury posiadania broni palnej. Kadra instruktorska wywodzi się ze służb mundurowych. Jej misją jest przekazywanie wiedzy i umiejętności w zakresie profesjonalnego posługiwania się bronią. Regularnie prowadzi kursy taktyczne i szkolenia strzeleckie na wszystkich poziomach zaawansowania. Strzelnica Gostyń – Gun Cultur proponuje aktywne strzeleckie eksperymentarium.

Już 16 września można osobiście przekonać się, czy sceny z bronią znane z filmów i popkultury są realne? Jaka jest przebijalność drzwi samochodowych, ryzy papieru, czy odrzut broni? W zajęciach strzeleckich towarzyszących festiwalowi będzie mogła wziąć udział ściśle wyselekcjonowana grupa, która wcześniej przejdzie eliminacje.

GOK "Hutnik" / Piknik rozrywkowy promujący bezpieczeństwo /
Godz. 14.00 - 17.00

Zdjęcie poglądowe 🙂

Kryminalny Magiel to doskonała okazja by spędzić czas w miłej i kreatywnej atmosferze ze swoimi dziećmi. Całe rodziny zapraszamy na piknik promujący bezpieczeństwo. Na terenie wokół GOK „Hutnik”  pojawią się stanowiska i pojazdy następujących służb: Komenda Powiatowa Policji w Gostyniu, Żandarmeria Wojskowa z Bydgoszczy, Służba Celno- Skarbowa z Poznania, Straż Leśna Nadleśnictwa Piaski, Służba Więzienna z Rawicza. Będzie można zobaczyć pokazy interwencji i zatrzymań, zapoznać się z umundurowaniem i sprzętem, dowiedzieć się jak przeciwdziałać kłusownictwu, przemytowi, kradzieżom. Zobaczyć konwojowanie zatrzymanych i wiele, wiele innych tajników związanych z naszym bezpieczeństwem. Pojawią się również stanowiska z eksponatami umundurowania Milicji Obywatelskiej, a także ekspozycja związana z wymiarem sprawiedliwości w dawnych wiekach – głównie w średniowieczu. Nie zabraknie rekonstruktorów lata 20 tych i 30 tych w stylu Al Capone i Femme Fatale z zabytkowym autem. Dodatkiem będą dmuchane zamki za darmo, food truck z dobrym jedzeniem i zabawy w otwieranie sejfu Egona Olsena, a także w Braci Dalton z Lucky Luke’a.

GOK "Hutnik" / Warsztaty pisarskie z Tomaszem Duszyńskim / Godz. 14.00

Warsztaty pisarskie z Tomaszem Duszyńskim są doskonałą okazją, zarówno dla wprawionych twórców jak i poczatkujących literatów, do uzyskania opinii eksperta i doświadczonego pisarza oraz wielokrotnego laureata nagrody literackiej Kryminalnego Magla. Prowadzący to dziennikarz (pracował w RFM FM i Radiu Aplauz), pisarz, scenarzysta gier komputerowych, a w wolnych chwilach maratończyk. Podczas zajęć będzie można dowiedzieć się jak wygląda praca nad tekstem, jak przebiega droga do wydania własnej książki, a także poznać praktyczne metody i strategie tworzenia.

GOK "Hutnik" / Premiera komiksu "Kotek i Kot. Prohibicja" / Godz. 15.30

To już trzecia część kultowej gostyńskiej opowieści o przygodach Katheriny Katchen i Wilhelma Katze. Tym razem dwójka samotnych detektywów walczy z podziemiem alkoholowym w międzywojennym Gostyniu. Czy w nowej odsłonie aresztują sprawców zła? Zabiją ich? 

A może historia zakończy się jakoś niekonwencjonalnie? 

 

Komiks rozdawany będzie za darmo w ramach programu profilaktycznego w zakresie zagospodarowania czasu wolnego dzieci i młodzieży (Akademia Pożytecznej Rozrywki), a promocja to doskonała okazja do spotkania z rysownikami Laurą Fornalik, Kubą Krzyżosiakiem, scenarzystą Przemysławem Pawlakiem oraz konsultantem Witoldem Tkaczykiem. 

GOK "Hutnik" / Panel dyskusyjny / Godz. 16.00

Ona – młoda śremianka z dwudziestoma powieściami na koncie. Oni – rasowi kryminaliści po piórze. Jeden spłodził (klawiaturą) cały milicyjny podgatunek. Drugi począł (literacko) odnogę gostyńską. A pytać będzie człowiek, który dzieli swój czas między Dziki Zachód, a Kotlinę Kłodzką, a w domu ma całą kolekcję gostyńskich parabelek. Enigmatycznie? Nic z tych rzeczy. To po prostu Olga Rudnicka, Ryszard Ćwirlej, Grzegorz Skorupski i Tomasz Duszyński.

GOK "Hutnik" / Koncert zespołu Eight Times Band / Godz. 17.00

Eight Times Band to część prężnej inicjatywy o nazwie Gitarowy Gostyń. Zespół ten składa się z uczniów sekcji gitary w Gostyńskim Ośrodku kultury „Hutnik” . ETB wykonuje przeróbki największych przebojów polskiej i zagranicznej sceny muzyki pop, rock, a gra je tylko na gitarach akustycznych. Ma już na koncie kilka udanych koncertów, m.in. występ na dużej scenie podczas Dni Gostynia 2023.

 

GOK "Hutnik" / Spotkanie autorskie z Alkiem Rogozińskim / Godz. 17.30

Z zawodu dziennikarz, z pasji kryminalista… to znaczy – twórca kryminałów. Uwielbia literaturę kryminalną i historyczną (zwłaszcza dotyczącą epoki Cesarstwa Rzymskiego), jest uzależniony od dobrych seriali, gier karcianych i planszowych, włoskiej i francuskiej kuchni, „Ptasiego Mleczka” i herbaty earl-gray oraz ma dwa życiowe hobby: muzykę (kocha Madonnę, a za swoich idoli uważa Jima Morrisona i The Doors oraz Kate Bush) i podróże. Jego marzeniem jest objechać cały świat, a na stare lata zamieszkać na jednej z wysp Morza Śródziemnego, a tam już tylko pisać, i pisać, i pisać… 

A mowa tutaj o Alku Rogozińskim, który w sobotę 16 września wystąpi w pierwszym spotkaniu autorskim o godz. 17:30!

GOK "Hutnik" / Spotkanie autorskie z Grahamem Mastertonem/ Godz. 19.00

Rodowity Brytyjczyk. Mieszka w Surrey w Anglii. Autor klasowej sławy! Obok Stephena Kinga to najpopularniejszy twórca horrorów literackich, który jest także dziennikarzem oraz… autorem poradników z dziedziny erotyki. Jego najpopularniejsza powieść grozy, od której zaczęła się jego kariera „złowieszczego pisarza”, została zekranizowana w 1978 roku, czyli dwa lata po jej wydaniu, a to był dopiero początek przenoszenia opowiadań na wielkie ekrany!

Jednakże można by było pisać o nim naprawdę wiele, ale… po co?  

Graham Masterton wystąpi w Gostyniu na żywo 16 września o 19:00!

GOK "Hutnik" / Premiera filmu "Vendetta / Godz. 20.30

Gostyń, 1932 rok.

Vendetta, czyli zemsta! 

„Vendetta” to nie tylko utrzymany w klimacie noir film akcji, ale także opowieść o bohaterze z pierwszej części filmu – „Omerty”, który niczym potwór Frankensteina zostaje pozbawiony ludzkiego towarzystwa na skutek tragicznych wydarzeń i w związku z tym postanawia zniszczyć swojego stwórcę – sprawcę wszystkich nieszczęść.

Film pełnometrażowy stworzony na potrzeby IV edycji Festiwalu Kryminału Retro „Kryminalny Magiel”.