Zaproszeni pisarze

Ryszard Ćwirlej

Ryszard Ćwirlej – ukończył socjologię na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Był dziennikarzem w TVP Katowice, a później w TVP Poznań. W latach 2010-2016 był zastępcą Redaktora Naczelnego poznańskiego Radia Merkury. Jest wykładowcą na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu. Prowadzi zajęcia w pracowni telewizyjnej i radiowej. Zajmuje się też historią poznańskich mediów. Twórca nowego gatunku literackiego – „kryminału neomilicyjnego”. Na podstawie swojej powieści „Ręczna robota” napisał 75-odcinkowy serial słuchowiskowy, zrealizowany przez Teatr Polskiego Radia dla radiowej Jedynki. W 2015 roku jego powieść „Błyskawiczna wypłata” otrzymała nagrodę Kryminalnej Piły dla najlepszej miejskiej powieści kryminalnej 2014 roku. Pięciokrotnie powieści Ryszarda Ćwirleja były nominowane do nagrody „Wielkiego Kalibru”. W 2017 roku książka „Milczenie jest srebrem” otrzymała na Międzynarodowym Festiwalu Kryminału we Wrocławiu nagrodę Czytelników Wielkiego Kalibru. W 2018 roku powieść „Tylko umarli wiedzą” nagrodzono podwójnie, bo nagrodą Wielkiego Kalibru przyznawaną przez jurorów oraz nagrodą Czytelników Wielkiego Kalibru.

W 2019 roku powieść „Nikogo już nie słychać” na Festiwalu Kryminalna Piła dostała nagrodę komendanta Szkoły Policji w Pile.

Tomasz Duszyński

Tomasz Duszyński – dziennikarz (pracował w RFM FM i Radiu Aplauz), pisarz, scenarzysta gier komputerowych, a w wolnych chwilach maratończyk.
Debiutował zbiorem opowiadań Produkt uboczny (2007). Nagradzany autor powieści kryminalnych: zdobywca wyróżnienia jury Kryminalnej Piły, a także nagrody Kryminalny Magiel za najlepszy kryminał retro 2019 roku („Glatz”) i drugiego miejsca za kryminał retro 2020 roku (Glatz. Kraj Pana Boga). Laureat Nagrody Złotego Pocisku Publiczności za powieść kryminalną „Glatz” oraz Nagrody Wielkiego Kalibru Czytelników za powieść kryminalną “Glatz. Kraj Pana Boga”.

Grzegorz Skorupski

Grzegorz Skorupski – urodzony w 1969 roku. Absolwent Wydziału Historii UAM w Poznaniu. Autor artykułów oraz książek historycznych i beletrystycznych („Tajemnica domu zacnego Szkota”, „Smak błękitu”, „Dłonie śmierci”, „Dom Pod Czerwonym Dębem”, „Gostyń dawny i niedawny”, „Wędrówki w przeszłość: Gostyń i okolice”, „Wędrówki w przeszłość: życie codzienne miasta”). Mieszka w Gostyniu. Pasjonat historii i powieści kryminalnych. Za swoją twórczość wielokrotnie nagradzany: III miejsce za opowiadanie podczas konkursu „Stulecie Polskiego Kryminału” na 5. kryminalno-literackim Festiwalu Granda w Poznaniu, wyróżnienie w konkursie na najlepszą miejską powieść kryminalną podczas Festiwalu Kryminalna Piła 2018, wyróżnienie za artykuł historyczny w konkursie Kancelarii Prezydenta RP „Filary demokracji lokalnej 2014”. Miłośnik psów i kotów. Człowiek tak niejednoznaczny, jak jego gusta muzyczne: grunge, stoner rock, progressive i psychodelic metal.