Rynek w Gostyniu | Kino Plenerowe | piątek 13.09 godz. 19:00
Leżaki, rabusie, pociągi i film detektywistyczny dla najmłodszych
Kino plenerowe na gostyńskim Rynku to doskonała okazja do spędzenia czasu z rodziną lub znajomymi. Wygodne leżaki, przyjazna przestrzeń w centrum miasta i ciekawy film to gwarancja miłego wieczoru.
Pierwszą z wyświetlonych produkcji będzie „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Rabuś z pociągu.” Następnie dzięki fundacji „Miejsce moje” będzie można obejrzeć dokument o międzynarodowym „dochodzeniu” w sprawie tajemniczej figurki z gostyńskiej fary pt. „Z ziemi włoskiej do polskiej”.
Warsztaty pisarskie z Tomaszem Duszyńskim są doskonałą okazją, zarówno dla wprawionych twórców, jak i początkujących literatów, do uzyskania opinii eksperta i doświadczonego pisarza oraz wielokrotnego laureata nagrody literackiej „Kryminalnego Magla”.
Prowadzący to dziennikarz (pracował w RFM FM i Radiu Aplauz), pisarz, scenarzysta gier komputerowych, a w wolnych chwilach… maratończyk. Podczas zajęć będzie można również dowiedzieć się, jak wygląda praca nad tekstem, jak przebiega droga do wydania własnej książki, a także poznać praktyczne metody i strategie tworzenia.
„Kryminalny Magiel” to doskonała okazja, by spędzić czas w miłej i kreatywnej atmosferze ze swoimi dziećmi. Całe rodziny zapraszamy na piknik promujący bezpieczeństwo.
Na terenie wokół Gostyńskiego Ośrodka Kultury „Hutnik” pojawią się stanowiska i pojazdy następujących służb: Komenda Powiatowa Policji w Gostyniu, Służba Celno-Skarbowa z Poznania, Straż Leśna Nadleśnictwa Piaski i Służba Więzienna z Rawicza.
Będzie można obejrzeć pokazy interwencji i zatrzymań, zapoznać się z umundurowaniem i sprzętem, dowiedzieć się, jak przeciwdziałać kłusownictwu, przemytowi czy kradzieżom. Zobaczyć konwojowanie zatrzymanych i wiele, wiele innych tajników związanych z naszym bezpieczeństwem.
Pojawią się również stanowiska z eksponatami umundurowania Milicji Obywatelskiej, Policji Państwowej (1919-1939), Korpusu Ochrony Pogranicza (1924-1939), a także ekspozycja związana z wymiarem sprawiedliwości w dawnych wiekach – głównie w średniowieczu.
Nie zabraknie motoryzacyjnych klimatów z lat 20. i 30. kojarzących się z gangsterką. Dodatkiem będą inne, darmowe atrakcje: dmuchane zamki i zabawy dla najmłodszych, np. w otwieranie sejfu Egona Olsena, a także w braci Dalton z Lucky Luke’a i skazańców z Dzikiego Zachodu.
GOK Hutnik | Zabawa z nagrodami | sobota 14 września | godz. 13:00 - 17:00
Kultowe Motywy Broni
Osoby powyżej 16 roku życia mogą sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności z zakresu kultowych motywów broni w filmach, książkach, grach i komiksach, w tym w wydawnictwach komiksowych i filmowych gostyńskiej biblioteki (komiks Kotek i Kot, film Omerta). Troje zwycięzców otrzyma voucher na szkolenie Basic na Strzelnicy Gun Culture – oficjalnego partnera „Kryminalnego Magla”.
Strzelnica Gostyń – Gun Culture to miejsce zlokalizowane w Ostrowie, stworzone przez pasjonatów strzelectwa w celu popularyzowania kultury posiadania broni palnej. Kadra instruktorska wywodzi się ze służb mundurowych. Regularnie prowadzi kursy taktyczne i szkolenia strzeleckie na wszystkich poziomach zaawansowania.
GOK Hutnik | Premiera komiksu | sobota 14 września | godz. 16:00
Kotek i Kot. Sztuczna Inteligencja
To już czwarty zeszyt komiksowy o przygodach Kathariny Kätchen i Wilhelma Katze, czyli gostyńskiego Kotka i Kota. Tym razem dwójka samotnych detektywów mierzy się z makabrycznym mordem na rabinach, dokonanym na zapleczu miejscowej synagogi.
Czy z morderstwem ma coś wspólnego sama Katharina? A może winne są wczesne prace nad robotami? Trop wiedzie też do stworzonego w tajemniczym rytuale golema. Czy Katharina oczyści się z zarzutów?
Jakie sekrety skrywa miasto Gostyń i jego szaleni naukowcy?
Komiks rozdawany będzie za darmo w ramach programu profilaktycznego mającego na celu zagospodarowanie czasu wolnego dzieci i młodzieży (Akademia Pożytecznej Rozrywki), a promocja to odpowiedni czas, aby poznać od podszewki tajniki pracy twórców komiksowych: Laury Fornalik i Kuby Krzyżosiaka, scenarzysty Przemysława Pawlaka oraz konsultanta Witolda Tkaczyka.
Tym razem znakomici pisarze – autorzy kryminałów z różnych zakątków Polski (AgnieszkaPruska, RobertOstaszewski) spotkają się z nie mniej dobrymi pisarzami z naszego fyrtla (JolantaBartoś, MarcinWalczak), a „spinaczem” będzie gospodarz i moderator spotkania, pisarz „stąd”, lecz znany w szerokim świecie – GrzegorzSkorupski.
Na to może liczyć publiczność, która zechce posłuchać, jak zrobić kryminał na prowincji niczym nieustępujący metropolitalnym zbrodniom…
GOK Hutnik | Spotkanie autorskie | sobota 14 września | godz. 18:00
Spotkanie autorskie z HANNĄ GREŃ
Jej twórczość w tym roku obchodzi swoje dziesięciolecie. To właśnie dziesięć lat temu pisarka porzuciła na dobre swoje biuro rachunkowe i zajęła się pisaniem (oraz leniuchowaniem). Jej pierwszym recenzentem, ciekawe, jak bardzo krytycznym, był – i nadal jest, mąż – emerytowany glina.
Mimo iż jej powieści mrożą krew w żyłach i trzymają w napięciu do ostatniej chwili, nie brak im polotu i wyśmienitej dawki humoru.
Jaka jest Hanna Greń, kiedy odczuwa dziką satysfakcję, robiąc czytelnika w konia?
Co to znaczy, że pasjonuje się kryminalistyką?
Czy jest typową jesieniarą?
W końcu ma rude włosy, lubi spacerować jesienią po lesie i zbierać grzyby…
GOK Hutnik | Spotkanie autorskie | sobota 14 września | godz. 19:00
Spotkanie autorskie z MAXEM CZORNYJEM
Pisarz o wielu twarzach.
Jednego dnia przedstawia szczegóły z życia najbrutalniejszych seryjnych morderców, drugiego opowiada wzruszające historie o miłości i odkupieniu w czasach Zagłady, a trzeciego – pisze powieści detektywistyczne dla dzieci.
Poznaj pisarza, którego język nie znosi żadnego tabu – język tak obrazowy, że opisywany świat można poczuć na własnej skórze…
Sprzedaż książek Maxa Czornyja przekroczyła już milion egzemplarzy.
Jedni go uwielbiają, inni nie mogą znieść. Jedno jest pewne – nikogo nie pozostawia obojętnym.
Przyjdź i przekonaj się, po której jesteś stronie.