Zaproszeni pisarze

Ryszard Ćwirlej

Ryszard Ćwirlej – ukończył socjologię na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Był dziennikarzem w TVP Katowice, a później w TVP Poznań. W latach 2010-2016 był zastępcą Redaktora Naczelnego poznańskiego Radia Merkury. Jest wykładowcą na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu. Prowadzi zajęcia w pracowni telewizyjnej i radiowej. Zajmuje się też historią poznańskich mediów. Twórca nowego gatunku literackiego – „kryminału neomilicyjnego”. Na podstawie swojej powieści „Ręczna robota” napisał 75-odcinkowy serial słuchowiskowy, zrealizowany przez Teatr Polskiego Radia dla radiowej Jedynki. W 2015 roku jego powieść „Błyskawiczna wypłata” otrzymała nagrodę Kryminalnej Piły dla najlepszej miejskiej powieści kryminalnej 2014 roku. Pięciokrotnie powieści Ryszarda Ćwirleja były nominowane do nagrody „Wielkiego Kalibru”. W 2017 roku książka „Milczenie jest srebrem” otrzymała na Międzynarodowym Festiwalu Kryminału we Wrocławiu nagrodę Czytelników Wielkiego Kalibru. W 2018 roku powieść „Tylko umarli wiedzą” nagrodzono podwójnie, bo nagrodą Wielkiego Kalibru przyznawaną przez jurorów oraz nagrodą Czytelników Wielkiego Kalibru.

W 2019 roku powieść „Nikogo już nie słychać” na Festiwalu Kryminalna Piła dostała nagrodę komendanta Szkoły Policji w Pile.

Krzysztof Beśka

Krzysztof Beśka – (ur. 1972) prozaik, autor tekstów piosenek, twórca słuchowisk realizowanych w Teatrze Polskiego Radia. Laureat Wawrzynu – Literackiej Nagrody Warmii i Mazur oraz Wawrzynu Czytelników za „Fabrykę frajerów”. Autor kilkunastu książek kryminalnych i sensacyjnych, w tym cyklu retro, którego akcja rozgrywa się w XIX-wiecznej Łodzi i Koenigsbergu: „Trzeci brzeg Styksu”, „Pozdrowienia z Londynu”, „Dolina popiołów”, „Amber-Gold”, „Duchy rzeki Pregel” i „Szpiedzy i sufrażystki”, jak również rozgrywających się w północno-wschodniej Polsce powieści sensacyjno-historycznych: „Ornat z krwi”, „Krypta Hindenburga” i „Konstelacja zbrodni”. Sekretarz zarządu Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Tomasz Duszyński

Tomasz Duszyński – dziennikarz (pracował w RFM FM i Radiu Aplauz), pisarz, scenarzysta gier komputerowych, a w wolnych chwilach maratończyk.
Debiutował zbiorem opowiadań Produkt uboczny (2007). Nagradzany autor powieści kryminalnych: zdobywca wyróżnienia jury Kryminalnej Piły, a także nagrody Kryminalny Magiel za najlepszy kryminał retro 2019 roku („Glatz”) i drugiego miejsca za kryminał retro 2020 roku (Glatz. Kraj Pana Boga). Laureat Nagrody Złotego Pocisku Publiczności za powieść kryminalną „Glatz” oraz Nagrody Wielkiego Kalibru Czytelników za powieść kryminalną “Glatz. Kraj Pana Boga”.

Michał Fajbusiewicz

Michał Fajbusiewicz – Twórca kultowego programu „997”, który przez lata elektryzował całą Polskę.
Człowiek orkiestra, dziecko szczęścia, miłośnik dobrej zabawy, dziennikarz, wymagający szef, zdyscyplinowany, choć rozrywkowy. Szczerze opowiada o sobie, o plusach i minusach sławy, kulisach pracy dziennikarza i swej przewrotnej naturze. Nie oszczędza też TVP, do której niedawno wrócił, lecz na bardzo krótko…

Ma na koncie sporo: mnóstwo programów, w których badał zagadkowe zbrodnie sprzed lat, uczył, jak strzec się przed przestępcami, edukował – razem ze znanymi aktorami – jak nie wpaść w sidła naciągaczy; kilkaset filmów dokumentalnych; doświadczenia zdobywane podczas podróży – objechał niemal cały świat; tysiące fotografii, szczególnie cykle portretów oraz życzliwość całego grona wiernych przyjaciół, choć trzeba przyznać, że nie mają z nim lekko, jako że co i rusz zastawia na nich pułapkę. Razem z Magdaleną Omilianowicz napisał książkę „Fajbus. 997 przypadków z życia”.

Sławomir Koper

Sławomir Koper – historyk, scenarzysta, dziennikarz, specjalista od spraw niezręcznych i dlatego często pomijanych w innych publikacjach. Autor ponad 70 książek, Które rozeszły się łącznie w nakładzie ponad miliona egzemplarzy, co stawia go w rzędzie najbardziej popularnych polskich pisarzy. Współpracownik wielu artykułów prasowych i portali internetowych, często występuje w mediach jako ekspert historyczny. Wielbiciel dobrej muzyki, Krakowa, Lwowa i Wilna, wysoko ceniący kresową kuchnię i produkty firmy J.A. Baczewski.

Renata Piątkowska

Renata Piątkowska – znana i ceniona autorka ponad 50 książek dla dzieci i młodzieży. Jej książki znajdują się na Złotej Liście Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”, jest ambasadorką akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”. Zdobyła drugie i trzecie miejsce w konkursach im. Astrid Lindgren, pierwsze miejsce w konkursie „Przecinek i Kropka” oraz statuetkę Koziołka Matołka w konkursie im. K. Makuszyńskiego. Za całokształt twórczości otrzymała Nagrodę im. Marii Weryho-Radziwiłłowicz. Autorka została uhonorowana Orderem Uśmiechu oraz Odznaką Honorową za Zasługi w Ochronie Praw Dziecka INFANTIS DIGNITATIS DEFENSORI.

Patrycja Podrazik

Patrycja Podrazik – pisząca pod pseudonimem P.K. Adams, urodziła się we Wrocławiu i mieszka od 25 lat w USA. Tam ukończyła studia z zakresu ekonomii i europeistyki i pracowała przez ponad 10 lat w firmie marketingowej w Bostonie. Jest autorką dwuczęściowej powieści biograficznej The Greenest Branch, opartej o dzieje Hildegardy z Bingen, dwunastowiecznej niemieckiej mistyczki i lekarki. Zbrodnie na dworze Jagiellonów są jej pierwszą serią historyczno-kryminalną. Pierwsze dwie części, „Ciche wody” i „Nocne ognie” ukazały się nakładem wydawnictwa Prószyński w 2021 roku, a trzecia część, „Następca tronu” spodziewana we wrześniu 2022.

Vincent V. Severski

Vincent V. Severski, a właściwie Włodzimierz Sokołowski, pułkownik polskiego wywiadu i pisarz powieści sensacyjnych. Przez prawie 30 lat pracował jako oficer operacyjny i odbył kilkadziesiąt misji w prawie stu krajach. Odszedł ze służby w 2010 r. i zajął się pisaniem. Wydał dziewięć powieści, które rozeszły się w nakładzie prawie milionie egzemplarzy, a na podstawie jednej z nich, Canal + nakręcił serial. Wielokrotnie odznaczany, w tym Legią Zasługi przez prezydenta Obamę.

 

Grzegorz Skorupski

Grzegorz Skorupski – urodzony w 1969 roku. Absolwent Wydziału Historii UAM w Poznaniu. Autor artykułów oraz książek historycznych i beletrystycznych („Tajemnica domu zacnego Szkota”, „Smak błękitu”, „Dłonie śmierci”, „Dom Pod Czerwonym Dębem”, „Gostyń dawny i niedawny”, „Wędrówki w przeszłość: Gostyń i okolice”, „Wędrówki w przeszłość: życie codzienne miasta”). Mieszka w Gostyniu. Pasjonat historii i powieści kryminalnych. Za swoją twórczość wielokrotnie nagradzany: III miejsce za opowiadanie podczas konkursu „Stulecie Polskiego Kryminału” na 5. kryminalno-literackim Festiwalu Granda w Poznaniu, wyróżnienie w konkursie na najlepszą miejską powieść kryminalną podczas Festiwalu Kryminalna Piła 2018, wyróżnienie za artykuł historyczny w konkursie Kancelarii Prezydenta RP „Filary demokracji lokalnej 2014”. Miłośnik psów i kotów. Człowiek tak niejednoznaczny, jak jego gusta muzyczne: grunge, stoner rock, progressive i psychodelic metal.

Robert Ziółkowski

Robert Ziółkowski – przez szesnaście lat służył w polskiej policji. Jego kariera wiodła od „krawężnika”, poprzez dochodzeniówkę, wydział zwalczania przestępstw gospodarczych, do specjalisty wydziału kryminalnego Komendy Wojewódzkiej. Ostatnie lata przepracował w Zespole Poszukiwań Celowych wielkopolskiej komendy. Zespół, którego był członkiem, zajmował się poszukiwaniem ukrywających się zabójców, bandytów, gangsterów, handlarzy narkotyków oraz porywaczy dzieci. Policjanci z ZPC brali udział w akcjach w kraju i poza granicami. Poznańskie ZPC posadziło między innymi „Makowca”, członków gangów „Borysa” i „Drewniaka”. Dokonywali około stu zatrzymań rocznie, a ich akcje były szeroko komentowane w mediach.
Robert Ziółkowski jest absolwentem Akademii Rolniczej i Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Zajmował się dziennikarstwem, działalnością samorządową, biznesem. Z zamiłowania żeglarz i podróżnik.

Skip to content