Konkurs na najlepszy Kryminał Retro 2021

Szanowni Państwo,

ogłoszono wyniki w konkursie na najlepszy kryminał retro wydany w roku 2021 pod nazwą „Kryminalny Magiel” (w ramach „Festiwalu Kryminału Retro – Kryminalny Magiel”), którego organizatorami są, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Gostyniu, Muzeum w Gostyniu oraz Gostyński Ośrodek Kultury „Hutnik”.  

Do konkursu zgłosili się:

Krzysztof Bochus – „Wachmistrz. Dogrywka”

Ryszard Ćwirlej – „Wszyscy słyszeli jej krzyk”

Tomasz Duszyński – „Glatz. Zamieć”

Hanna Greń – „Północna zmiana”

Grzegorz Kalinowski – „Śmierć frajerom. Wyrok”

Grzegorz Kalinowski – „Wyzwolony 45”

Monika Kassner – „Sprawa Rollnika”

Karol Kowal – „Serenada na wiolonczelę i rewolwer”

Marek Krajewski – „Diabeł stróż”

Marek Krajewski – „Miasto szpiegów”

Adrian Kwiatkowski – „Przykazania grzeszników”

Jacek Ostrowski – „Porwanie”

Adam Podlewski – „Dzień sznura”

Alfred Siatecki – „Szwindel w Grunbergu”

Ida Żmiejewska – Warszawianka. Od zmierzchu do świtu”

Wyniki oraz nota laudacyjna:

I miejsce – Adam Podlewski – „Dzień sznura”

Sceną tej powieści jest Warszawa widziana latem pamiętnego roku 1831, ku której nieubłaganie zbliżają się wojska rosyjskie, a wśród mieszkańców śmiertelne żniwo zbiera zaraza. Nastrój grozy potęgują zabójstwa i formułowane pochopnie oskarżenia, na poświęcenie i odwagę obrońców cień rzuca zdrada. Adam Podlewski stworzył wiarygodny i niezwykle sugestywny wizerunek zbiorowości przed katastrofą, a także obraz zmagań, emocji, uczuć i wątpliwości poszczególnych ludzi, walczących o honor, wolność i życie. Strach i determinacja udzielają się czytelnikowi, nie tylko dlatego, że rozumie ukazane przez pisarza motywacje bohaterów, ale także dlatego, że sam współcześnie doświadcza podobnych niepokojów, związanych z pandemią i wojną.

II miejsce – Ida Żmiejewska – Warszawianka. Od zmierzchu do świtu”

Czytelnik Lalki, sięgając po powieść Idy Żmiejewskiej Warszawianka. Od zmierzchu do świtu, dowie się, że Patkiewicz, jeden z dowcipnych studentów z kamienicy Łęckich, został anatomem patologiem. Ta drobna sugestia wiele mówi o ambicjach pisarki, skupionej nie tylko na konstruowaniu atrakcyjnej kryminalnej fabuły, ale także udatnie tworzącej iluzję świata znanego z arcydzieła Prusa. Obyczaje, architektura, społeczne i narodowe skomplikowanie warszawskich światów są w tej powieści oddane z pietyzmem i gracją. Lalka, jak wiadomo, jest także (a może przede wszystkim?) powieścią o miłości i towarzyszącym jej nieporozumieniom. Także w tej kwestii Żmiejewska ma wiele do powiedzenia, a czytelnik w zestawie z kryminałem otrzymuje niebanalny romans.

III miejsce – Tomasz Duszyński – „Glatz. Zamieć”

Tomasz Duszyński pokazuje w swej nowej powieści zbrodnie, które wdzierają się w świat uporządkowany i piękny, burzą spokój ludzi i napiętnują krajobraz. Jest rok 1923, ledwie pięć lat temu zakończyła się wojna – wówczas uznawana za najstraszliwszą w dziejach, jednak jej psychicznie skutki trwają nadal, nie tylko w koszmarach byłych żołnierzy. Narastająca groza, pogmatwane tropy, zatarte kontury rzeczywistości, niejasne motywacje krwawych zabójstw i duet dociekliwych śledczych – te elementarne składniki kryminału pisarz łączy w odpowiednich proporcjach i komponuje w fascynującą opowieść. Wierne oddanie topografii i historii Kotliny Kłodzkiej docenią miłośnicy tego przepięknego i arcyciekawego skrawka Polski.

Dodatkowo zostało przyznane wyróżnienie Komendanta Szkoły Policji w Pile w postaci okolicznościowego dyplomu i statuetki za utwór o wyjątkowych walorach promujących służbę policyjną – jej historię, zasady i wartości dla Grzegorza Kalinowskiego za powieść „Wyzwolony 45”.

Regulamin konkursu dostępny jest tutaj.