Zaproszeni pisarze i prowadzący warsztaty

Krzysztof Beśka

Krzysztof Beśka – urodził się w Mrągowie nad jeziorem Czos, dorastał w Iławie. Ukończył Liceum Wojskowe w Olsztynie. Absolwent filologii polskiej w Wyższej Szkole Pedagogicznej. Jako poeta debiutował w roku 1990 wierszem „Październik” na łamach „Dziennika Północy”. Realizował słuchowiska w Teatrze Polskiego Radia. Laureat Wawrzynu – Literackiej Nagrody Warmii i Mazur oraz Wawrzynu Czytelników za „Fabrykę frajerów” (2009). Autor kilkunastu książek kryminalnych i sensacyjnych, w tym trylogii, której akcja rozgrywa się w dziewiętnastowiecznej Łodzi: „Trzeci brzeg Styksu”, „Pozdrowienia z Londynu” i „Dolina popiołów” (2015), jak również rozgrywających się w północno-wschodniej Polsce powieści sensacyjno-historycznych: „Ornat z krwi” (2013), „Krypta Hindenburga” (2015) i „Konstelacja zbrodni” (2017). Członek Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich..

Piotr Bojarski

Piotr Bojarski – autor książek kryminalnych, historycznych i non fiction. Absolwent historii na UAM, pisarz z 24-letnim doświadczeniem pracy w mediach („Gazeta Poznańska”, „Gazeta Wyborcza”), laureat konkursów dziennikarskich wielkopolskiego SDP. Debiutował serią kryminałów retro z komisarzem Zbigniewem Kaczmarkiem w roli głównej (m.in. „Kryptonim Posen”, „Mecz”, „Pętla” czy „Szmery”). Jego powieść „Juni” wygrała w 2016 roku konkurs literacki na najlepszą powieść o Poznaniu. Ostatnio wydał biografię „Fiedler. Głód świata” oraz powieść sensacyjno-historyczną „Na całego”. Właśnie ukończył powieść sensacyjną, której akcja rozgrywa się w czasie niemieckiej okupacji w Poznaniu.

Tadeusz Cegielski

Tadeusz Cegielski – w 1973 ukończył studia historyczne na Uniwersytecie Warszawskim, w 1980 uzyskał stopień doktora nauk historycznych w zakresie dziejów powszechnych nowożytnych, w 1994 habilitował się w oparciu o pracę pt. „Ordo ex Chao. Wolnomularstwo i światopoglądowe kryzysy XVII i XVIII wieku”. Profesor Instytutu Historycznego i Centrum Europejskiego UW. Historyk, powieściopisarz i wolnomularz. Od lat zaangażowany w propagowanie wiedzy na temat masonerii. W latach 2000-2003 wielki mistrz Wielkiej Loży Narodowej Polski, obecnie wielki mistrz honorowy WLNP oraz wielki namiestnik (zastępca) wielkiego komandora Rady Najwyższej Polski 33. stopnia Rytu Szkockiego Dawnego i Uznanego. Redaktor naczelny i naukowy kwartalnika „Ars Regia”, poświęconego wolnomularstwu. Zainteresowania badawcze to historia nowożytna, historia idei, historia kultury. Autor wielu publikacji i artykułów naukowych, programów i podręczników szkolnych w zakresie historii. Autor powieści kryminalnych: „Morderstwo w alei Róż”, „Tajemnica pułkownika Kowadły”, „Głowa” i „Opowieść nocy zimowej”.

Ryszard Ćwirlej

Ryszard Ćwirlej – ukończył socjologię na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Był dziennikarzem w TVP Katowice, a później w TVP Poznań. W latach 2010-2016 był zastępcą Redaktora Naczelnego poznańskiego Radia Merkury. Jest wykładowcą na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu. Prowadzi zajęcia w pracowni telewizyjnej i radiowej. Zajmuje się też historią poznańskich mediów. Twórca nowego gatunku literackiego – „kryminału neomilicyjnego”. Na podstawie swojej powieści „Ręczna robota” napisał 75-odcinkowy serial słuchowiskowy, zrealizowany przez Teatr Polskiego Radia dla radiowej Jedynki. W 2015 roku jego powieść „Błyskawiczna wypłata” otrzymała nagrodę Kryminalnej Piły dla najlepszej miejskiej powieści kryminalnej 2014 roku. Pięciokrotnie powieści Ryszarda Ćwirleja były nominowane do nagrody „Wielkiego Kalibru”. W 2017 roku książka „Milczenie jest srebrem” otrzymała na Międzynarodowym Festiwalu Kryminału we Wrocławiu nagrodę Czytelników Wielkiego Kalibru. W 2018 roku powieść „Tylko umarli wiedzą” nagrodzono podwójnie, bo nagrodą Wielkiego Kalibru przyznawaną przez jurorów oraz nagrodą Czytelników Wielkiego Kalibru.

W 2019 roku powieść „Nikogo już nie słychać” na Festiwalu Kryminalna Piła dostała nagrodę komendanta Szkoły Policji w Pile. Dotychczas ukazało się 16 powieści kryminalnych Ryszarda Ćwirleja, a opowiadania znalazły się w siedmiu zbiorach opowiadań kryminalnych.

Robert Dudziński

Robert Dudziński – doktor nauk humanistycznych, pracujący w Zakładzie Teorii Kultury i Sztuk Widowiskowych Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. W 2019 roku obronił doktorat poświęcony polskiej literaturze popularnej lat 50. XX wieku. Autor monografii „Produkcje sensacyjno-kryminalne Telewizji Polskiej 1965–1989. Konwencje – motywy – konteksty”; współautor „Leksykonu (mniej znanych) filmów wampirycznych”. W 2015 roku otrzymał wyróżnienie w I konkursie im. Mieczysława F. Rakowskiego na najlepszą pracę magisterską z historii PRL-u, organizowanym przez tygodnik „Polityka”. Jego zainteresowania badawcze obejmują m.in. historię polskiej literatury popularnej, historię filmu polskiego, historię i teorię kina gatunkowego.

Tomasz Duszyński

Tomasz Duszyński – dziennikarz (pracował w RMF FM i Radiu Aplauz, pisarz, scenarzysta gier komputerowych (m. in. Dead Island Riptide), a w wolnych chwilach maratończyk. Zdobywca Złotego Pocisku publiczności za kryminał retro Glatz. Autor nominowany do nagrody Wielkiego Kalibru i Kryminalnej Piły. Pomysłodawca i współorganizator Strzelińskiego Festiwalu Literatury. Debiutował zbiorem opowiadań „Produkt uboczny” w wydawnictwie Fabryka Słów. Od tamtej pory opublikował kilkanaście powieści i kilkadziesiąt opowiadań. W ostatnim czasie ukazały się jego seriale audio, kryminały retro, „Fenomen z Warszawy” i „Fenomen z Warszawy. Człowiek z celuloidu”, napisane dla Storytel Polska. Na początku 2019 roku, wydawnictwo SQN wydało kryminał retro „Glatz”, a pod koniec 2019 kryminał „Toksyczni”. Czerwiec 2020 roku to premiera kontynuacji cyklu dziejącego się w latach dwudziestych XX wieku w Kłodzku – „Glatz. Kraj Pana Boga”.

Marta Giziewicz

Marta Giziewicz – urodzona w Wyszkowie pasjonatka staroci, rzeczy z duszą i przeszłością, najlepiej długą historią. Z wykształcenia archeolog i historyk, interesuje ją historia społeczna i gospodarcza XIX-wiecznej Warszawy. Pisarstwo to jej największa pasja, którą chce uprawiać zawsze i pomimo przeciwności.  W swoich powieściach łączy gatunek kryminału z elementami horroru, fantastyki, a także obyczajowymi, dzięki którym świat nabiera barw, bohaterowie są autentyczni, a Warszawa nie jest taka piękna jak na pocztówkach. W 2015 roku wydała powieść „Kareta”.

Małgorzata Kochanowicz

Małgorzata Kochanowicz – jej miasto rodzinne to Włocławek, a miasto z magią, które ją przyciąga, to Kraków. Z wykształcenia ekonomistka, z zamiłowania humanistka, o czym świadczą cztery książki jej autorstwa: „ Krok w ciemność”, „Poszukiwana”, „Piramida śmierci”, „Latarnie umarłych”. Przez 6 lat związana była z włocławską kulturą, kierując Wydziałem Kultury. Współpomysłodawczyni Włocławskich spotkań z literaturą kryminalną „Włocławek na Celowniku”. Działała w kulturze, w stowarzyszeniu literatów, organizowała spotkania literacko-muzyczne poświęcone m.in. A. Osieckiej, P. Skrzyneckiemu, K. Kofcie. Próbowała swoich sił w literaturze fantastycznej, aż do momentu, gdy przeczytała kryminały Borisa Akunina. Wtedy zaczęła pisać kryminały retro, dotychczas powstały trzy. W planach są kolejne.

Marek Krajewski

Marek Krajewski – autor osiemnastu bestsellerowych powieści kryminalnych, filolog klasyczny. Zadebiutował w 1999 roku „Śmiercią w Breslau”. Laureat prestiżowych nagród literackich i kulturalnych (m.in. Paszportu „Polityki”, Nagrody Wielkiego Kalibru, Nagrody Prezydenta Wrocławia, Śląskiego Wawrzynu Literackiego, „Złotego Pocisku”), odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Jego książki tłumaczone są na dwadzieścia języków. Miłośnik filozofii stoickiej, pilny czytelnik Marka Aureliusza. W maju ukazała się najnowsza książka autora – „Pomocnik kata”, kryminał szpiegowski z Edwardem Popielskim w roli głównej. Poprzednia książka z serii, „Dziewczyna o czterech palcach”, otrzymała tytuł Najlepszej powieści kryminalno-historycznej 2019 roku i nagrodę „Złoty Pocisk”. Jesienią 2020 ukaże się nowa część cyklu z kultowym śledczym Eberhardem Mockiem: „Mock. Metropolis”.

Michał Larek

Michał Larek – (ur. 1978), pisarz, twórca podcastu „Zabójcze opowieści”, wykładowca. Prowadzi warsztaty ze storytellingu. Mieszka w Poznaniu. W 2014 roku wydał „Martwe ciała”, reportaż o Edmundzie Kolanowskim, seryjnym zabójcy z Poznania, a w 2016 roku powieść kryminalną „Mężczyzna w białych butach”, inspirowaną autentyczną historią Tadeusza Kwaśniaka (obydwie książki powstały we współpracy z Waldemarem Ciszakiem, adwokatem). Opublikował trzy tomy serii kryminalnej „Dekada”, której akcja toczy się w latach 90. Najnowsza jego książka to „Chirurg”, mroczny thriller osadzony w latach 80.

Alicja Minicka

Alicja Minicka – jest Wielkopolanką, urodziła się w Poznaniu, a od ponad dwudziestu lat mieszka w podpoznańskim Luboniu. Jest absolwentką Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Jej pasją jest literatura sensacyjna. Duże wrażenie wywarła na niej proza Jürgena Thorvalda, a z beletrystyki najchętniej sięga po klasyczny angielski kryminał. Pisze też felietony. Gdańska Oficynka wydała dwa jej kryminały retro – „Morderstwo w Miłowie” w 2012 i „Bestię” w 2018 roku.

W 2014 roku Oficyna RW2010 opublikowała antologię zatytułowaną „Kryminalna 13”. Jej opowiadanie „Strach” znalazło się obok opowiadań takich autorów jak: Katarzyna Bonda, Anna Klejzerowicz czy Marta Guzowska.

Robert Ostaszewski

Robert Ostaszewski – prozaik i krytyk literacki. Ukończył filologię polską na UJ. Autor ponad 1 500 tekstów opublikowanych w prasie codziennej, tygodnikach i pismach literacko-społecznych. Autor książek: „Troję pomścimy” (2002), „Odwieczna acz nieoficjalna” (2002), „Dola idola i inne bajki z raju konsumentów” (2005), „Etapy, Rozmowy z pisarzami i nie tylko” (2008), „Kogo kocham, kogo lubię” (z Martą Mizuro, 2010), „Sierpniowe kumaki” (z Violettą Sajkiewicz, 2012), „Zginę bez ciebie” (2016), „Zabij ich wszystkich” (2019). Prowadzi zajęcia z pisania kreatywnego w Studium Literacko-Artystycznym UJ. Juror Nagrody Kryminalnej Piły dla najlepszej miejskiej powieści kryminalnej. Mieszka w Krakowie.

 

Przemysław Pawlak

Przemysław Pawlak – (ur. 1981) – ukończył historię na UAM w Poznaniu, ma dyplom menadżera kultury. Dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Gostyniu, wcześniej kierownik działu projektów kulturalnych w Gostyńskim Ośrodku Kultury „Hutnik”. Działa społecznie w organizacjach pozarządowych, klubach i grupach nieformalnych. Był lokalnym dziennikarzem, zajmował się również organizacją konferencji prasowych w Sejmie RP. Interesuje się wojskowością, z której ma magisterkę, i fantastyką, od lat współtworząc festiwal Gostkon. Lubi pisać teksty polemiczne i prowadzić spory światopoglądowe. Pisze scenariusze do komiksów, gier narracyjnych i miniatur teatralnych. Autor szkiców, przyczynków i esejów, z których najważniejsze wydał jako książkę „Szkice o gostyńskiej endecji i postendeckie refleksje”. Ciekawią go książęta piastowscy Śląska. Zadziwia się sztuką romańską.  W 2019 roku wydał powieść „Przedpełk”, osadzoną w realiach Śląska i Wielkopolski XIII wieku.

Grzegorz Skorupski

Grzegorz Skorupski – urodzony w 1969 roku. Absolwent Wydziału Historii UAM w Poznaniu. Autor artykułów oraz książek historycznych i beletrystycznych („Tajemnica domu zacnego Szkota”, „Smak błękitu”, „Dłonie śmierci”, „Gostyń dawny i niedawny”, „Wędrówki w przeszłość: Gostyń i okolice”, „Wędrówki w przeszłość: życie codzienne miasta”). Mieszka w Gostyniu. Pasjonat historii i powieści kryminalnych. Za swoją twórczość wielokrotnie nagradzany: III miejsce za opowiadanie podczas konkursu „Stulecie Polskiego Kryminału” na 5. kryminalno-literackim Festiwalu Granda w Poznaniu, wyróżnienie w konkursie na najlepszą miejską powieść kryminalną podczas Festiwalu Kryminalna Piła 2018, wyróżnienie za artykuł historyczny w konkursie Kancelarii Prezydenta RP „Filary demokracji lokalnej 2014”. Miłośnik psów i kotów. Człowiek tak niejednoznaczny, jak jego gusta muzyczne: grunge, stoner rock, progressive i psychodelic metal.

Adam Węgłowski

Adam Węgłowski – urodził się w 1975 roku w Ełku. Jest redaktorem w magazynie „Focus Historia”, udziela się także w „Ciekawostkach historycznych”, „Przekroju”, a wcześniej pisywał m.in. do „Tygodnika Powszechnego”, „Śledczego”, „W podróży”, „Zwierciadła”. Wydał powieści kryminalne „Przypadek Ritterów” i „Noc sztyletników”, a także popularyzujące historię książki: „Labirynt Verne’a”, „Żywe trupy”, „Bardzo polska historia wszystkiego”. Kolejne w drodze. W planach ma także gry planszowe, escape room i kolejne podróże tam, gdzie diabeł mówi dobranoc.

Marcin Wroński

Marcin Wroński – (ur. 1972), pisarz i dramaturg, autor cyklu kryminałów retro o komisarzu Maciejewskim. Laureat m.in. Nagrody Wielkiego Kalibru i dwukrotnie Nagrody Wielkiego Kalibru Czytelników. Debiutował w 1992 roku, popularność i życie z pióra przyniósł mu jednak cykl kryminałów retro o komisarzu Maciejewskim rozpoczęty w 2007 roku „Morderstwem pod cenzurą”, a zakończony „Glinami z innej gliny” (2018) – zbiorem opowiadań kryminalnych z udziałem Ryszarda Ćwirleja, Roberta Ostaszewskiego i Andrzeja Pilipiuka. Kryminały M. Wrońskiego były tłumaczone na rosyjski i francuski, jednakże autor jest szczególnie dumny z przekładu swych kryminałów na język teatru. W 2017 roku miała miejsce głośna premiera „Pogromu w przyszły wtorek”, a z początkiem 2020 roku rozpoczął się serial teatralny na podstawie „Glin z innej gliny”.

Izabela Żukowska

Izabela Żukowska – dziennikarka i pisarka, autorka słuchowisk radiowych, nagrodzona nagrodą Talanton za debiut dramaturgiczny w Teatrze Polskiego Radia. Od lat związana z Polskim Radiem jako dziennikarka muzyczna. Z wykształcenia muzykolog i socjolog. Autorka 7 książek (dwie napisane we współpracy z Faustyną Toeplitz-Cieślak, w tym „Hotel Bristol. Na rogu historii i codzienności” wyróżniony tytułem Książki Roku 2018 przez miesięcznik „Książki”). Adaptacje jej kryminałów z serii poświęconej komisarzowi Franzowi Thiedtke przedstawiono w Teatrze na Plaży w Sopocie.

Skip to content