Zaproszeni pisarze i prowadzący warsztaty

Krzysztof Bochus
Krzysztof Bochus – Pisarz i publicysta. Współautor książek o profilu historycznym. Był m.in. redaktorem naczelnym miesięcznika „Sukces” oraz wykładowcą akademickim. Obecnie poświęca się realizowaniu swojej największej pasji, czyli pisaniu. Prywatnie miłośnik dobrej książki i dzieł sztuki, pasjonat historii i dalekich podróży. Autor serii z radcą kryminalnym Christianem Abellem w roli głównej. W serii ukazały się: „Czarny manuskrypt” (2017), „Martwy błękit” (2017), „Szkarłatna głębia” (2018) – za którą pisarz otrzymał nagrodę „Złoty POCISK” w kategorii najlepszy kryminał historyczny roku oraz Grand Prix i tytuł książki roku w plebiscycie Brakująca Litera – oraz „Miasto duchów” (2019). W roku 2021 opublikował literacki prequel do tej serii pt. „Wachmistrz”. W 2019 roku ukazał się pierwszy współczesny kryminał autora pt. „Lista Lucyfera”. Kolejne części tej serii to „Boski znak” (2020) oraz „Klątwa Lucyfera” (2021). Jego opowiadania ukazały się także w antologiach „Zabójczy pocisk. Polska krew” (2018) oraz „Zabójczy pocisk. Dziedzictwo” (2021).

Ryszard Ćwirlej
Ryszard Ćwirlej – ukończył socjologię na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Był dziennikarzem w TVP Katowice, a później w TVP Poznań. W latach 2010-2016 był zastępcą Redaktora Naczelnego poznańskiego Radia Merkury. Jest wykładowcą na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu. Prowadzi zajęcia w pracowni telewizyjnej i radiowej. Zajmuje się też historią poznańskich mediów. Twórca nowego gatunku literackiego – „kryminału neomilicyjnego”. Na podstawie swojej powieści „Ręczna robota” napisał 75-odcinkowy serial słuchowiskowy, zrealizowany przez Teatr Polskiego Radia dla radiowej Jedynki. W 2015 roku jego powieść „Błyskawiczna wypłata” otrzymała nagrodę Kryminalnej Piły dla najlepszej miejskiej powieści kryminalnej 2014 roku. Pięciokrotnie powieści Ryszarda Ćwirleja były nominowane do nagrody „Wielkiego Kalibru”. W 2017 roku książka „Milczenie jest srebrem” otrzymała na Międzynarodowym Festiwalu Kryminału we Wrocławiu nagrodę Czytelników Wielkiego Kalibru. W 2018 roku powieść „Tylko umarli wiedzą” nagrodzono podwójnie, bo nagrodą Wielkiego Kalibru przyznawaną przez jurorów oraz nagrodą Czytelników Wielkiego Kalibru.
W 2019 roku powieść „Nikogo już nie słychać” na Festiwalu Kryminalna Piła dostała nagrodę komendanta Szkoły Policji w Pile. Dotychczas ukazało się 16 powieści kryminalnych Ryszarda Ćwirleja, a opowiadania znalazły się w siedmiu zbiorach opowiadań kryminalnych.

Tomasz Duszyński
Tomasz Duszyński – dziennikarz (pracował w RMF FM i Radiu Aplauz), pisarz, scenarzysta gier komputerowych (m.in. „Dead Island Riptide”), a w wolnych chwilach maratończyk. Zdobywca Złotego Pocisku publiczności za kryminał retro pt. „Glatz”. Nominowany do Nagrody Wielkiego Kalibru za powieści „Glatz” i „Toksyczni”. Zdobywca wyróżnienia jury Kryminalnej Piły, a także nagrody Kryminalny Magiel za najlepszy kryminał retro 2019 roku. Pomysłodawca i współorganizator Strzelińskiego Festiwalu Literatury. Opublikował kilkanaście powieści i kilkadziesiąt opowiadań. W Wydawnictwie SQN ukazały się jego powieści: „Impuls” (2017), „Glatz” (2019), „Glatz. Kraj Pana Boga” (2020), „Glatz. Zamieć” (2021).

Marek Krajewski
Marek Krajewski – autor osiemnastu bestsellerowych powieści kryminalnych, filolog klasyczny. Zadebiutował w 1999 roku „Śmiercią w Breslau”. Laureat prestiżowych nagród literackich i kulturalnych (m.in. Paszportu „Polityki”, Nagrody Wielkiego Kalibru, Nagrody Prezydenta Wrocławia, Śląskiego Wawrzynu Literackiego, „Złotego Pocisku”), odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Jego książki tłumaczone są na dwadzieścia języków. Miłośnik filozofii stoickiej, pilny czytelnik Marka Aureliusza. W maju ukazała się najnowsza książka autora – „Pomocnik kata”, kryminał szpiegowski z Edwardem Popielskim w roli głównej. Poprzednia książka z serii, „Dziewczyna o czterech palcach”, otrzymała tytuł Najlepszej powieści kryminalno-historycznej 2019 roku i nagrodę „Złoty Pocisk”.

Michał Larek
Michał Larek – (ur. 1978), pisarz, twórca podcastu „Zabójcze opowieści”, wykładowca. Prowadzi warsztaty ze storytellingu. Mieszka w Poznaniu. W 2014 roku wydał „Martwe ciała”, reportaż o Edmundzie Kolanowskim, seryjnym zabójcy z Poznania, a w 2016 roku powieść kryminalną „Mężczyzna w białych butach”, inspirowaną autentyczną historią Tadeusza Kwaśniaka (obydwie książki powstały we współpracy z Waldemarem Ciszakiem, adwokatem). Opublikował trzy tomy serii kryminalnej „Dekada”, której akcja toczy się w latach 90. Najnowsza jego książka to „Chirurg”, mroczny thriller osadzony w latach 80. 7 czerwca odbędzie się premiera tomu opowiadań „Zabójcze opowieści”.

Adam Podlewski
Adam Podlewski – urodzony w 1983 roku historyk, filozof, gawędziarz konwentowy, autor powieści historycznych oraz fantastycznych. Współzałożyciel Warszawskiego Towarzystwa Fantastycznego „Wykrot”, laureat drugiej nagrody Kryminalnego Magla za powieść „Zakon Świętego Brutusa”. Zastępca redaktora naczelnego miesięcznika „Skarpa Warszawska” i stały współpracownik magazynu „Pocisk”. Warszawianin z urodzenia i zamiłowania.

Marcin Wroński
Marcin Wroński – (ur. 1972), pisarz i dramaturg, autor cyklu kryminałów retro o komisarzu Maciejewskim. Laureat m.in. Nagrody Wielkiego Kalibru i dwukrotnie Nagrody Wielkiego Kalibru Czytelników. Debiutował w 1992 roku, popularność i życie z pióra przyniósł mu jednak cykl kryminałów retro o komisarzu Maciejewskim rozpoczęty w 2007 roku „Morderstwem pod cenzurą”, a zakończony „Glinami z innej gliny” (2018) – zbiorem opowiadań kryminalnych z udziałem Ryszarda Ćwirleja, Roberta Ostaszewskiego i Andrzeja Pilipiuka. Kryminały M. Wrońskiego były tłumaczone na rosyjski i francuski, jednakże autor jest szczególnie dumny z przekładu swych kryminałów na język teatru. W 2017 roku miała miejsce głośna premiera „Pogromu w przyszły wtorek”, a z początkiem 2020 roku rozpoczął się serial teatralny na podstawie „Glin z innej gliny”.

Ida Żmiejewska
Ida Żmiejewska – doradczyni zawodowa, fanka skoków narciarskich, pasjonatka XIX wieku, warszawianka z wyboru i varsavianistka z zamiłowania, pisarka. Autorka kryminału retro „Warszawianka”, za który w 2020 roku otrzymała Nagrodę Specjalną im. Janiny Paradowskiej na Międzynarodowym Festiwalu Kryminału we Wrocławiu, a także kontynuacji pt. „Gdy zgasną światła”. Zamykająca cykl powieść „Od zmierzchu do świtu” ukaże się jeszcze w tym roku. Jej artykuły przybliżające historię Warszawy można często znaleźć w miesięczniku „Skarpa Warszawska”.